حامد نراقی

تهیه‌کننده برنامه

تولید کننده محتوا

مدیر برنامه‌ها و تبلیغات

دیجیتال مارکتر

خبرنگار

حامد نراقی

تهیه‌کننده برنامه

تولید کننده محتوا

مدیر برنامه‌ها و تبلیغات

دیجیتال مارکتر

خبرنگار

نوشته شده در سایت حامد نراقی

طرح صیانت فضای مجازی بازار فروش VPN را پر رونق می‌کند؛ عواقب چیست؟

مرداد ۱۹, ۱۴۰۰ اخبار و بلاگ
طرح صیانت فضای مجازی بازار فروش VPN را پر رونق می‌کند؛ عواقب چیست؟

طرح صیانت فضای مجازی این روزها به نقل محافل ایرانی‌ها و ترند شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها تبدیل شده است. طرحی که با محدود کردن دسترسی‌ها، بازار فروش VPN یا فیلترشکن‌ را پر رونق می‌کنند.

طرح مجلس برای صیانت کاربران فضای مجازی که به طرح صیانت فضای مجازی مشهور است، این روزها بازار خبرها را از آن خود کرده و توجه‌ کاربران ایرانی، کسب‌وکارهای خصوصی و اینترنتی، مدیران دولتی و غیردولتی، کارشناسان و متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، رسانه‌ها و حتی محافل خانوادگی و دوستانه را به خود جلب کرده است.

نگرانی کاربران به طرح صیانت فضای مجازی و عدم توجه نمایندگان

این طرح در حالی برای بررسی و تصویب مطرح می‌شود که بسیاری از کسب‌وکارهای بخش خصوصی و کاربران اینترنت از اجرای این طرح نگران هستند؛ نگرانی که برای نمایندگان مجلس اهمیت ندارد و آنها بدون توجه به عواقب ناگوار طرح روی حرف خودشان پافشاری می‌کنند.

طرح صیانت فضای مجازی فیلترشکن VPN

دلایل نگرانی مردم از طرح صیانت فضای مجازی

نگرانی‌های مردم و کسب‌وکارها از اجرای طرح صیانت فضای مجازی در موضوعات مختلف بیان می‌شود و هر کسی نگرانی خود را نسبت به بخشی از مشکلات بیان می‌کند. این نگرانی‌ها عبارتند از:

  • قطع اینترنت جهانی
  • ملی شدن اینترنت
  • فیلتر شدن اینستاگرام، واتساپ و گوگل
  • روی برگرداندن مردم از اپلیکیشن‌های ایرانی
  • کاهش چند برابری سرعت استفاده از شبکه
  • قطع ارتباط با مراکز علمی، صنعتی و تجاری دنیا
  • تبدیل شدن به کره شمالی
  • شنود ارتباط کاربران ایرانی در اپلیکیشن‌های داخلی و خارجی
  • و موارد مشابه

برخی از این نگرانی‌ها بر اساس واقعیت، برخی دیگر بر اساس شفاف نبودن طرح و برخی دیگر بر اساس بزرگ‌نمایی عواقب طرح صیانت فضای مجازی است.

طرح صیانت

اینترنت جهانی قطع می‌شود؟

در حقیقت با اجرای طرح مجلس شاید دسترسی به برخی از سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها از بین برود اما به واقع قطع کامل اینترنت جهانی به دلایل متعددی قابل اجرا نیست.

 

رونق بازار VPN و فیلترشکن

همانند سال ۹۷ که تلگرام فیلتر شد و بعد از آن مردم با استفاده از فیلترشکن‌ به تلگرام دسترسی پیدا کردند و تأثیر آنچنانی در استفاده از تلگرام به‌وجود نیامد، در صورت فیلتر شدن اینستاگرام یا حتی واتساپ و گوگل نیز مردم با استفاده از VPN باز نیز استفاده از این سامانه‌ها و اپلیکیشن‌ها را ادامه خواهند داد.

این روزها دانلود یک فیلترشکن رایگان یا خرید VPN برای کاربران ایرانی بسیار راحت‌تر از دسترسی به محتواهای مفید به شمار می‌رود.

اما در این میان یک نگرانی که کمتر به آن پرداخته شده، افزایش استفاده از فیلترشکن‌های رایگان و غیر رایگان است.

 

طرح صیانت فضای مجازی فیلترشکن VPN

استفاده از فیلترشکن برای کاربران مشکل به‌وجود می‌آورد؟

شاید بپرسید: «مگر استفاده از VPN برای کاربران اینترنت مشکلاتی در بر دارد؟» به این پرسش باید جواب مثبت داد.

در ادامه به ضررهایی که استفاده از فیلترشکن پیرامون دور زدن محدودیت‌ها برای کاربران اینترنت دارد می‌پردازیم.

 

طرح صیانت فضای مجازی فیلترشکن VPN

مضرات اتصال به VPN

استفاده از فیلترشکن برای دورزدن محدودیت‌ها، تنها راهی است که قوانین اشتباه اعمال شده در اینترنت برای کاربران ایرانی باقی‌ می‌گذارد. نمایندگان مجلس با اطلاع یا بدون آگاهی با تصویب طرح صیانت فضای مجازی، مردم را به استفاده بیشتر از VPN سوق می‌دهند.

استفاده از فیلتر شکن یا VPN مشکلات زیر را برای کاربران در بر دارد:

 

کاهش سرعت اینترنت

سرعت اینترنت در هنگام استفاده از انواع فیلترشکن کاهش می‌یابد. دلایل این کاهش سرعت: اضافه شدن یک یا چند واسط بر سر ارتباط کاربران با شبکه اینترنت، سرعت پایین درگاه‌های اتصال سرورهای فیلترشکن و افزایش بالای استفاده از یک درگاه VPN است.

 

صرف چند برابری زمان به دلیل کاهش سرعت

با کاهش یافتن سرعت شبکه، هر کاربر برای انجام امور خود باید چند برابر وقت و زمان صرف کند.

 

کاهش شارژدهی موبایل و تبلت

میزان استفاده از باتری در زمان اتصال به فیلترشکن افزایش می‌یابد و این کار برابر با کاهش شارژدهی موبایل و تبلت در هر بار شارژ شدن باتر است.

 

کاهش عمر باتری موبایل و تبلت

استفاده مداوم از VPN در طول زمان، سبب استفاده بسیار زیاد از باتری موبایل و تبلت می‌شود و در نهایت عمر باتری کاهش می‌یابد.

 فیلترشکن

مصرف چند برابر حجم بسته اینترنت

به دلیل اضافه شدن یک یا چند واسط در ارتباط میان کاربر و شبکه، مصرف حجم بسته اینترنت افزایش یافته و مصرف کاربران اینترنت حدود ۲ برابر می‌شود.

 

کاهش امنیت و حریم خصوصی کاربران

با استفاده از فیلتر شکن، کاربران اینترنتی اجازه ارسال هر گونه اطلاعات را به کاربران ارسال کرده یا اطلاعات ارسال شده از دستگاه کاربران را روی سرور ذخیره نماید. این کار سبب از بین رفتن حریم خصوصی کاربران می‌شود و می‌تواند تبهکاری اینترنتی و سوءاستفاده از مردم را افزایش دهد.

 

افزایش فشار روانی

عدم اتصال به فیلترشکن، کندی اتصال به VPN، کاهش سرعت اینترنت و افت کیفیت استفاده از ابزارهای اینترنتی می‌تواند فشار روانی زیادی را به کاربران اینترنتی وارد کند که تأثیر ناگوار آن را در جامعه مشاهده می‌کنیم.

 

منبع: سایت شخصی حامد نراقی

Taggs:
Write a comment