حامد نراقی

تهیه‌کننده برنامه

تولید کننده محتوا

مدیر برنامه‌ها و تبلیغات

دیجیتال مارکتر

خبرنگار

حامد نراقی

تهیه‌کننده برنامه

تولید کننده محتوا

مدیر برنامه‌ها و تبلیغات

دیجیتال مارکتر

خبرنگار

نوشته شده در سایت حامد نراقی

خبرنگاری در گذشته و امروز؛ ۱۷ مرداد روز خبرنگار مبارک

مرداد ۱۷, ۱۴۰۰ اخبار و بلاگ
خبرنگاری در گذشته و امروز؛ ۱۷ مرداد روز خبرنگار مبارک

۲۱ سال از خبرنگار شدن و نوشتنم گذشت. خبرنگاری دنیای خاصی دارد که اگر عاشقش باشی دیگر نمی‌توانی از آن بگذری. خبرنگاران به راحتی از حرفه‌اشان نمی‌گذرند و در کنار کارهای دیگر خبرنگاری را ادامه می‌دهند.

خبرنگاری در گذشته و امروز

۲۱سال پیش حوزه رسانه و خبر با امروز متفاوت بود. آن زمان رسانه‌های مکتوب به شدت محبوب بودند و با توجه به تعداد محدود کاربران، سایت‌های خبری به این شکل گسترده و پرمخاطب نبودند. رسانه‌های تصویری هم تعدادشان کم بود و حتی صداوسیما نیز به این شدت شبکه‌های تصویری گسترده نداشت.

آن زمان رسانه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها به شکل امروزی نبودند و yahoo messenger و ایمیل زدن، ارتباط میان کاربران اینترنتی را برقرار می‌کردند.

در آن دروه برای نوشتن خبر، مقاله و گزارش باید خیلی زحمت می‌کشیدی؛ اما امروز ابزارهای بسیار ارزشمند و گرانبهایی چون اینترنت (که این روزها می‌خواهند بیشتر از قبل اینترنت را محدود کنند و اگر چیزی از آن باقی بماند)، موبایل، تبلت، رسانه‌های اجتماعی، کامپیوترها و لپ‌تاپ‌های پرسرعت، دوربین‌های دیجیتالی سبک، هندزفری‌های بی‌سیم و هزاران ابزار و گجت (که کاربردی و هوشمند هستند) موجود در دنیا، کار را برای تولید و انتشار خبر را توسط خبرنگاران آسان‌تر کرده است.

افول اخلاق

اما رفتار مسئولان، افراد مشهور، مدیران، کاسبان و متحصصان کار را برای خبرنگاری حرفه‌ای و درست سخت‌تر از قبل کرده است. امروز اخلاق و رفتار مصاحبه‌شوندگان در قبال خبرنگاران افول کرده است. جان خبرنگاران برای دیگران ارزشی ندارد و هر چند وقت یکبار خبر کشته شدن خبرنگاران حرفه‌ای و دلسوز به راحتی منتشر می‌شود.

روز خبرنگار

۱۷ مرداد روز خبرنگار است. روزی که ما آن را به ما تبریک می‌گویند در حالی که از رفتار بد خود در قبال خبرنگاران نمی‌کاهند. ۱۷ مرداد را تبریک می‌گویند در حالی که ارزشی برای خبرنگاران قائل نیستند و تنها برای محبوب کردن خود این روز را مبارک می‌نامند. در حالی که نامگذاری  این روز از یک اتفاق تلخ برای یکی از خبرنگاران خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزارشریف برگرفته شده است.

۱۷ مرداد ۱۳۷۷ محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی به همراه ۸ نفر دیگر، به دلیل حمله به کنسولری ایران در مزار شریف افغانستان، به شهادت رسید تا این روز را روز خبرنگار بنامند.

روز خبرنگار مبارک

در هر صورت، بنده حامد نراقی، امروز ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ برابر با روز خبرنگار، این روز را به تمام همکاران خودم در رسانه‌های مختلف به ویژه خبرنگاران حرفه‌ای و خوش اخلاق تبریک می‌گویم. به امید روزی که جایگاه خبرنگاران در کشورمان به درستی شناخته شود.

منبع: سایت شخصی حامد نراقی

Taggs:
Write a comment