حامد نراقی

تهیه‌کننده برنامه

تولید کننده محتوا

مدیر برنامه‌ها و تبلیغات

دیجیتال مارکتر

خبرنگار

حامد نراقی

تهیه‌کننده برنامه

تولید کننده محتوا

مدیر برنامه‌ها و تبلیغات

دیجیتال مارکتر

خبرنگار

نوشته شده در سایت حامد نراقی

سلبریتی مارکتینگ چیست؟ چرا باید از سلبریتی مارکتینگ استفاده کنیم؟

سلبریتی مارکتینگ چیست؟ چرا باید از سلبریتی مارکتینگ استفاده کنیم؟

سلبریتی مارکتینگ (Celebrity Marketing) یا سلبریتی اندروسمنت (Celebrity Endorsement) یکی از بخش‌های مارکتینگ که برای بالابردن سطح اعتبار برند و اطلاع‌رسانی گسترده استفاده می‌شود. در این مطلب به سلبریتی مارکتینگ و اینکه چرا باید از آن استفاده کنیم می‌پردازیم. حتماً ادامه مطلب را مطالعه کنید.

یکی از مواردی که این روزها در بخش مارکتینگ و برندینگ شرکت‌ها و برندها مطرح می‌شود، سلبریتی مارکتینگ (Celebrity Marketing) است. این مفهوم برای برخی ناآشنا است، اما عده دیگر این مفهوم را اشتباه متوجه می‌شوند و برخی هم با آن آشنایی ندارد.

در این مطلب به بررسی معنی سلبریتی مارکتینگ (Celebrity Marketing)، موارد مرتبط با آن و تفاوت آن با اینفلوئنسر مارکتینگ می‌پردازیم. پس اگر به این بحث علاقه دارید یا می‌خواهید در مورد مفهوم Celebrity Marketing اطلاعات کسب کنید، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

 

پیش از این که با معنای Celebrity Marketing (سلبریتی مارکتینگ) آشنا شویم، بهتر است معنا و مفهوم کلمه سلبریتی و دسته‌بندی افراد مشهور یا Celebrity را بررسی و تعریف کنیم.

سلبریتی مارکتینگ Celebrity Marketing سلبریتی اندروسمنت

سلبریتی یا Celebrity کیست؟

در ساده‌ترین تعریف به افراد مشهور در جامعه، سلبریتی می‌گویند. بیشتر مواقع معنای این افراد مشهور بازیگران و ورزشکاران مطرح جامعه هستند؛ اما در کل افرادی که در جامعه بر اساس فعالیت حرفه‌ای خود مشهور شده باشند را سلبریتی می‌گویند.

به غیر بازیگران و ورزشکاران، چند دسته دیگر از افراد به صورت پیش‌فرض جزو سلبریتی‌ها یا افراد مشهور قرار می‌گیرند؛ این افراد عبارتند از: خوانندگان، مجریان برنامه‌های تلویزیونی و ویدیویی، مربیان، پیشکسوتان ورزشی، کارگردانان و برخی از دست‌اندرکاران سینما، تلویزیونی، سیاسی‌ها، شاعران و نویسندگان.

 

 

سلبریتی مارکتینگ یا Celebrity Marketing چیست؟

سلبریتی مارکتینگ که به آن سلبریتی اندروسمنت (Celebrity Endorsement)  یا سلبرتی برندینگ (Celebrity Branding) هم می‌گویند، یکی از تکنیک‌های جذاب در تبلیغات و مارکتینگ است.

سلبریتی مارکیتینگ در ساده‌ترین معنا و مفهوم یعنی بازاریابی از طریق افراد مشهور جامعه. یعنی شرکت‌ها و برندها با استفاده از سلبریتی‌ها به بالابردن اعتبار برند، اطلاع‌رسانی عمومی یا بیشتر دیده‌شدن توسط جامعه می‌پردازند.

Celebrity Marketing را به زبان دیگر می‌توان تبلیغات از طریق افراد مشهور تعریف کرد. وقتی یک شرکت از این نوع مارکتینگ استفاده می‌کند، هدف کلی‌اش تبلیغات در سطح گسترده است؛ یعنی برند یا شرکت می‌خواهد با استفاده از جامعه گسترده دنبال‌کنندگان افراد مشهور، اعتبار سلبریتی‌ها در جامعه یا تأثیرگذازی و نفوذ زیاد این افراد در میان مخاطبان، به اهداف تبلیغاتی و مارکتینگی خود دست یابد.

 

سلبریتی مارکتینگ Celebrity Marketing سلبریتی اندروسمنت

Celebrity Marketing به چند دسته تقسیم می‌شود؟

یکی از سوال‌هایی که در ذهن مطرح می‌شود، انواع سلبریتی مارکتینگ یا همان دسته‌بندی آن است. دسته‌بندی‌های مختلف Celebrity Marketing به شرح زیر است:

۱- تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور
۲- اسپانسرینگ محتوا
۳- استفاده از افراد مشهور در ساخت تبلیغات
۴- حضور سلبریتی‌ها در رویداد
۵- سفیر برند

 

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور

برخی از برندها و شرکت‌ها با استفاده از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی سلبریتی‌ها، فرصت بیشتر دیده‌شدن را برای خود فراهم می‌کنند. در این راهکار، فرد یا افراد مشهور انتخاب شده، تبلیغ برند یا محصول مورد نظر را در صفحه یا کانال شبکه اجتماعی خود را منتشر می‌کنند.

محتوای این تبلیغات به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

۱- تصویر (عکس)

۲- ویدیو

محل نمایش این نوع تبلیغات و مارکتینگ به شرح زیر است:

۱- استوری

۲- اشتراک گذاری در استوری

۳- پست

این نوع تبلیغ را می‌توان ارزانترین راه همکاری با یک فرد مشهور (سلبریتی) دانست.

 

اسپانسرینگ محتوا

افراد مشهور محتواهایی را در صفحات و کانال‌ها شبکه مجازی خود (مانند اینستاگرام و یوتیوب) منتشر می‌کنند. این محتوا بهترین بستر برای تبلیغات و اسپانسرینگ است. تبلیغات زیرنویس، درج لوگو، تگ شدن پیج شرکت‌ها و حتی تبلیغات گویشی مهم‌ترین تبلیغاتی است که در بخش اسپانسرینگ سلبریتی مارکتینگ رخ می‌دهد.

 

استفاده از افراد مشهور در ساخت تبلیغات

برخی از برندها برای بیشتر دیده‌شدن تبلیغات، توجه بیشتر به محتوای تبلیغاتی یا بیشتر منتشر شدن (وایرال) تبلیغات‌شان، از سلبریتی‌ها استفاده می‌کنند.

استفاده از افراد مشهور در ساخت تبلیغات را می‌توان با قدمت‌ترین راهکار سلبریتی مارکتینگ دانست که امروز نیز برندهای بسیاری از آن استفاده می‌کنند.

تعدادی از شرکت‌ها، سلبریتی‌ها را در ساخت تیزر یا کلیپ تبلیغاتی‌شان استفاده می‌کنند. برخی نیز از سلبریتی‌ها در پوستر یا بیلبوردشان استفاده می‌کنند.

البته این روزها برندها راهکار جدیدی برای استفاده از سلبریتی‌ها در تبلیغات‌شان را به کار می‌برند؛ این برندها از فرد سلبریتی می‌خواهند خودش ویدیو یا عکس تبلیغاتی (با استفاده از محصول یا معرفی خدمات) تهیه‌کنند و در شبکه اجتماعی‌شان منتشر کنند.

 

حضور سلبریتی‌ها در رویداد

یکی از مواردی که می‌تواند اعتبار برندها، کسب‌وکارها و شرکت‌ها را افزایش دهد، حضور افراد مشهور یا سلبریتی‌ها در رویدادها و مراسم‌های گوناگون است. رویدادهایی از قبیل: افتتاحیه‌ها، همایش‌های سالانه، نمایشگاه‌ها، مسابقات، جشنواره‌ها و غیره، بهترین فرصت برای حضور سلبریتی‌ها است.

این حضور سبب بالارفتن انعکاس خبری، بازدید مخاطبان از اطلاع‌رسانی‌ها و افزایش بازدیدکنندگان رویدادهای عمومی می‌شود.

البته برندها، شرکت‌ها و کسب‌وکارها با استفاده از عکس‌ها و ویدیوهایی که با افراد مشهور می‌گیرند، خوراک خوبی برای شبکه‌های اجتماعی، سایت و منابع اطلاع‌رسانی خود فراهم می‌کنند.

 

سفیر برند

برندها بیشتر با هویت بصری، لوگو و نمادهایشان بیشتر دیده شده و در یادها و خاطرات می‌مانند.

برخی از برندها برای شهرت و اعتبار بیشتر، بالا رفتن تعداد مخاطبان، دست‌یابی به اهداف تبلیغاتی، گستردگی تبلیغات، بازدهی مارکتینگ و افزایش فروش خود از یک فرد مشهور به عنوان سفیر برند استفاده می‌کنند.

سفیر برند در کنار هویت بصری، لوگو و نماد برند به عنوان یک ابزار موفق برای به خاطرسپاری نام برند یا تبلیغات گسترده‌تر شناخته می‌شود.

سفیر برند در موارد زیر برند را یاری می‌کند:

۱- تبلیغات محیطی
۲- تبلیغات تلویزیونی یا گسترده
۳- رویدادها
۴- دیجیتال مارکتینگ یا تبلیغ در فضای مجازی
۵- تبلیغات در شبکه اجتماعی خود سفیر
۶- پوشش خبری بیشتر
۷- نمایش بیشتر هویت‌ برند
۸- مسئولیت اجتماعی
سلبریتی مارکتینگ

چرا باید از سلبریتی مارکتینگ استفاده کرد؟

دلایل استفاده از Celebrity Marketing برای بسیاری از افراد مبهم مانده یا به درستی تعریف نشده است. خیلی از افراد هم نمی‌دانند چرا باید از افزاد مشهور در تبلیغات خود استفاده کنند.

هر چند در مطالبی که تا کنون توضیح داده‌ام پاسخ به اینکه چرا باید از سلبریتی‌ها در تبلیغات خود استفاده‌ کنیم داده شده است، اما در ادامه به صورت یکجا به این سوال پاسخ می‌دهم.

به طور کلی دلایل زیر سبب استفاده از Celebrity Marketing می‌شود:

۱- شهرت
۲- گسترده‌تر شدن سطح تبلیغات برند
۳- افزایش تعداد مشتریان و مخاطبان
۴- افزایش انتشار نام برند و پوشش خبری
۵- نفوذ در میان طرفداران و دنبال‌کنندگان افراد مشهور
۶- افزایش بازدید تبلیغات
۷- اطلاع‌رسانی بهتر
۸- ماندگاری بیشتر در ذهن‌ افراد
۹- افزایش بازخوردها
۱۰- افزایش اعتبار برند

 

سلبریتی مارکتینگ Celebrity Marketing سلبریتی اندروسمنت

تفاوت Celebrity Marketing و اینفلوئنسر مارکتینگ

برای درک بیشتر این تفاوت نگاه کوتاهی به تفاوت سلبریتی و اینفلوئنسر بیاندازیم. سلبریتی‌ها افرادی هستند که بر اساس فعالیت یا موفقیت در حرفه خود در دنیای حقیقی و اینترنت شناخته می‌شوند. اما اینفلوئنسرها از طریق فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت شهرت پیدا کرده‌اند.

سلبریتی مارکتینگ وسعت تبلیغاتی بیشتری را برای برندها فراهم می‌کند و به برندها علاوه بر دیده‌شدن و مخاطب بیشتر، اعتبار دهی نیز دارد؛ اما در آن‌سوی قضیه اینفلوئنسر مارکتینگ شاید با بازدید بیشتر در شبکه‌های اجتماعی روبرو شود اما اعتبار برند را به مخاطره انداخته یا در فضای غیر از اینترنت تأثیری نداشته باشد.

 

چگونه با سلبریتی‌ها ارتباط بگیریم؟

برای برقراری ارتباط با سلبریتی‌ها به ویژ‌ه بازیگران، ورزشکاران و خوانندگان از طریق شماره تماس یا ایمیلی که در این صفحه آمده است با من در ارتباط باشید.

 

 

 

 

Taggs:
Write a comment